I-88 Speedway

I-88 Speedway Racing Status and News!

racing status light

Track Status and news!
The Awards Banquet will be held on Saturday, December 3! Details below.
I-88 Speedway is now on Twitter!  @i88_Speedway

I-88 Speedway Banquet

The I-88 Speedway Awards Banquet will be held on Saturday, December 3rd, 2016 at the Holiday Inn in Oneonta! Social hour at 3, buffet dinner at 4! Tickets are $40 per person, non-refundable, ALL tickets must be purchased by November 28th! Included in the ticket is: Roast Beef, Ham, Baked Ziti, Mashed Potato & Gravy, Tossed Salad, Bowtie Pasta Salad, Corn, Roll & butter, & Dessert. Also: draft beer (while supplies last), soda, coffee, tea. There will be a cash bar available as well. To make reservations for a room please call: 1 877 320 8454 & mention the banquet for a room rate of $85 per night. Tickets will be available at: Algonkin Motel 607 967 5911 x27, or Dougs Speed Shop. So make plans to attend the FINAL event for I-88 Speedway on December 3rd!

October 7, October 8 & October 9 Racing - Short Track SuperNationals ~ Results

Ryan Godown passed I-88 Speedway track champion Andy Bachetti on the 36th lap of the Short Track Super Series event at I-88 Speedway and went on to take the win in a race which went caution free for the 50 lap distance. Godown, of Ringoes NJ, started sixth in the 27 car field, breaking into the top four by the eighth lap.

Bachetti, of Sheffield MA, drew the pole for the start of the race and pulled out to a full straightaway lead by lap five before encountering lapped traffic on the seventh circuit. The traffic resulted in second running Tommy Meier, of Midland Park NJ, catching the leader.

Meier would relinquish second to Gowdown on lap 26 as the leaders ran in heavy lapped traffic. Ten laps later Godown passed Bachetti for the lead on the inside of turn two and cruised to his second Short Track Super Series race of the year at the track.

Read the entire race recap.

Sunday, October 9

Short Track Super Series Fueled By VP Modifieds (50 Laps):

Ryan Godown, Danny Creeden, Andy Bachetti, Tommy Meier, Shaun Walker, Rusty Smith, Mike Clapperton, J.R. Hurlburt, Rich Ricci Jr., Jerry Higbie, Alan Barker, Mitch Gibbs, Brett Tonkin, Mike Trautschold, Craig Hanson, Matt Jester, Nick Nye, Ryan Jordan, Paul Jensen, Nick Rochinski, Dan Humes, Matt Delorenzo, Harold Humphrey, Anthony Perrego, Kurt Decker, Brian Malcolm, Mike Ricci

GRIT Sportsmen (25 Laps):

Nick Nye, Allison Ricci, Cody Clark, Jimmy Johnson, Casey Pavlick, Dustin Jordan, Daniel Morgiewicz, Corey Cormier, Tyler Johnston, Rob Loucks, John Aumck, A.J. Miller, Donnie Lawson, Austin Smith, Bob Stahl, Brandon Kuhn, Jake Dgien, Dale Welty, Randy Gates, Kurtis Hohensheldt, Jason Feinberg, Matt Brewer, DNS Brian Mady, Brian Calabrese

Empire Lightning Sprints (20 Laps):

Jordan Poirier, Yannick Poirier, Jon Moore, Eric Boisvert, Jesse Pruchnik, Rohan Beasley, Rick Stone, Eric Laurendberg, Lou Torres, Alex Bell, Phil Bessette, Clint Roehrs, Shea Montgomery, Duby Woodruff, Kurt Conklin, Jerry Sehn, DNS Stephane St. Laurent, Shilo Boyce, Nick Denyse

Saturday Night ~ Results

Xcel Modifieds (20 Laps):

Aaron Bowes, Josh Pepe, Richie Hitzler, Luke Harrar, D.J. Hunt, Tyler Bartik, Cody Manmiller, Michael Burrows, Will Eastman, Korey Inglin, Jon Josko, Scott Heilman, Josh Bewley, Kevin Van Valkenburg, A.J. Miller, Jeff Metsger, Wyatt Harrar, Matt Fernsler, Brett Tonkin, Jacob Waibel, Travis Fitcher, Bob Rowback, Jon Pepe

Northeastern Vintage Dirt Modifieds (15 Laps):

Darrryl Hulbert, Rob Sanford, Ray See, Tom Laner, Chris Adams, Bob Casti, Buck Gasner, Mike Cole

Empire Sport Trucks (15 Laps):

Bob Crandall, Ralph Cuozzo, Rob Loucks, Steve Judd, Jim Fowlston, Craig Vlasic, Dustin Wilber, Brandon Clapperton DNS Jerry Lanfair, Doug O’Hara

Friday Night ~ Results

Short Track Super Series Open Sportsmen (35 Laps):

Nick Nye, Butch Klinger, Jimmy Wells, Charlie Hendrickson Jr., Dave Rosa, Shane Jablonka, Brian Mady, Phil Vigneri, Kevin Jordan, Alyssa Cody, Craig Whitmoyer, Claude Hutchings Jr., Jim Gould, Craig Pope, Rich Ricci III, A.J. Digsby, Dan Burman, Steve Davis, John Morse, Steve Andersen, Bill Deckelman, Chance Spoonhower, Brad Roberts, Ben Bushaw, Aaron Shelton, Daniel Morgiewicz DNS Brian White

CRSA Sprints (40 Laps):

Kyle Smith, Scott Goodrich, Billy VanInwegen, Brian Krummel, Eddie Strada, Emily Van Inwegen, Brett Jaycox, Jeff Trombley, J.R. Hurlburt, Joe Kata, Erik Karlson, Josh Flint, Tyler Jashembowski, Chuck Alessi, Sydney Prince, Pete Richardson, Dana Wagner, Scott Flammer, Josh Pieniazek, Thomas Radivoy, Craig Pellegrini, Brian Purdy DNS Dalton Herrick

Fight Night Street Stocks (20 Laps):

Doug Stack Jr., Jerredd Dennis, Jon Carpenter, Earl Zimmer, Tom Savercool, Mike Wilbur, Dan Mazzarese, Gene Sharpsteen, John White, Dave Cronk, Daryl Krebs, Damon Decker, Bill Chandler, Ernie Staelens, Doug Polhamus, Shane Wolf, Dustin Harris, Steve Polhamus, Teddy Morseman, Doug Stack Sr., Dan Babcock DNS Bob Mills

Xcel Modifieds (20 Laps)L

D.J. Hunt, Aaron Bowes, Richie Hitzler, Will Eastman, Tyler Bartik, Jon Pepe, Josh Bewley, Korey Inglin, A.J. Miller, Jon Josko, Scott Heilman, Kevin Van Valkenberg, Jeff Metsger, Cody Clark, Dana Davis, Cody Manmiller, Travis Fitcher, Wyatt Harrar, Doug Windhausen, Kamdin Maby, Brian Blankenmiller, Damon Henry, Michael Burrows, Dylan McCrone, Brian White, C.J. Jochum, Luke Harrar DNS Josh Pepe

Empire Lightning Sprints (20 Laps):

Stephane St. Laurent, Jon Moore, Yannick Poireir, Shea Montgomery, Lou Torres, Phil Bessette, Jess Pruchnik, Jerry Sehn, Rick Stone, 14B, Eric Laurendburg, Eric Boisvert, Doug Norrie, Clint Roehrs, Nick Denyse, Alex Bell, Kurt Conklin, Duby Woodruff

Friday, September 9, 2016 Racing ~ Greg Page Construction Night ~ Results


Greg Page Construction Modified Winner Andy Bachetti
Andy Bachetti wins the modified class on 09/09/2016

Chambers and O’Hara Sportsman Winner Claude Hutchins Jr.
Claude Hutchins Jr. wins in the Sportsman class on 09/09/2016

NuLook Collision Street Stock Winner Doug Polhamus
Doug Polhamus wins in the Street Stock class on 09/09/2016

Xcel Modified Winner A.J. Miller
A.J. Miller wins in the Xcel Modified class on 09/09/2016

Butler Auto Sales 4 Cylinder Trucks Winner Bob Crandall
Bob Crandall wins in the 4 cylinder truck class on 09/09/2016


Images © SJS Photo
Click on image for larger version.
Andy Bachetti put a bow on a dominant season at I-88 Speedway on Greg Page Construction and River Road Auto Night but not only winning the feature but capturing the Modified track championship and the Summer Slam championship.

Bachetti, of Sheffield MA, make the Afton oval his Friday night home in 2015 finishing third in the point standings and garnering two feature wins. His second season at the track started with a second place finish followed by two wins which set the stage for the show that was to follow over the remaining months of the season.

Winning 9 of 17 races during the year, Bachetti had the championship well in hand when second place Mike Mahaney, of King Ferry, was unable to compete on championship night due to other racing commitments.

On championship night Bachetti would take the lead from Norwich's Alan Barker on lap 26 and cruise to the win.

J.R. Hurlburt, of Otego, took the lead at the start of the Modified feature but would surrender the lead to Barker on lap two. Barker would open a full straightaway lead until the caution came out on lap 8 putting Hurlburt second, Cortland's Nick Nye third, Mike Clapperton, of Masonville, fourth and Norwich's Mitch Gibbs fifth. At the drop of the green Bachetti moved into the top five.

Read the entire race recap.

FINAL Points as of 09/09/16 have been posted:
[Modified Points] [Sportsman Points] [Crate Sportsman Points] [IMCA Points] [Street Stock Points] [Excel Modified Points] [4 Cyl Truck Points]

Greg Page Construction Modifieds Fall Championship (35 Laps):

Andy Bachetti, Nick Nye, Darwin Greene, Mike Clapperton, Ken Titus, Rusty Smith, Brian Malcolm, Brett Tonkin, Kurt Decker, Chris Bushnell, Kenny Sparks, Mitch Gibbs, Alan Barker, Nick Rochinski, J.R. Hurlburt, Duane Hiller, Steve Babicek, Paul Jensen, Mike Trautschold (placed last after weighing light)

Greg Page Construction Modified Track Champion:

Andy Bachetti

Chambers and O’Hara Sportsmen Fall Championship (25 Laps):

Claude Hutchings Jr., Aaron Shelton, Charlie Hendrickson Jr., Butch Klinger, Dave Rosa, Bill Deckelman, Craig Pope, Jeremy Vunk, Jim Gould, Lisa Williams, Denny Greenier, Steve Andersen DNS Dwayne Jackson

Chambers and O’Hara Sportsmen Track Champion:

Charlie Hendrickson Jr.

Williams Tire And Auto Crate Sportsmen Fall Championship (25 Laps):

Cody Clark, Harold Humphrey, A.J. Miller, A.J. Digsby, Brandon Kuhn, Matt Roberts, Willy Decker Jr., Matt Priscot, Josh Mudge, Duane Knapp, Allan Hodge, Bobby Heintz, Olin Renwick, Jimmy Zacharias, Todd Titus, Matt Brewer, Tim French II, Art Priscott

Williams Tire and Auto Crate Sportsmen Track Champion:

Harold Humphrey

Nu Look Collison Street Stock Fall Championship (25 Laps):

Doug Polhamus, Dave Cronk, Matt Bowman, Dustin Harris, Tommy Groover, Ernie Staelens, Damon Decker, Matt Spencer, Steve Polhamus, Ralph Cuozzo DNS Matt Thies

Nu Look Collision Street Stock Track Champion:

Dustin Harris

MR Graphix Xcel Modifieds (Make up from August 19, 15 Laps):

A. J. Miller, Eric Boyd, Bailey Boyd, Steven Sherwood, Kamdin Maby, Dana Davis, Will Eastman, Bob Rowback, John Burnside, Paul DeRuyter DNS C.J. Jochum

MR Graphix Xcel Modified Track Champion:

Will Eastman

MR Graphix Xcel Modifieds (20 Laps):

A.J. Miller, Eric Boyd, Kamdin Maby, Bailey Boyd, Paul DeRuyter, Will Eastman, Bob Rowback, Steven Sherwood, Dana Davis, John Burnside

Butler Auto Sales EST Trucks (20 Laps):

Bob Crandall, Jerry Lanfair, Ralph Cuozzo, Rob Loucks, Dustin Wilber, Steve Judd, James Fowlston, Brandon Clapperton

2016 Butler Auto Sales EST Truck Track Champion:

Rob Loucks

Friday, September 2, 2016 Racing ~ Williams Tire & Auto Night ~ Results


Greg Page Construction Modified Winner Mike Mahaney (08/12 feature make-up)
Mike Mahaney wins the modified class on 09/02/2016

Greg Page Construction Modified Winner Paul Jensen
Paul Jensen wins the modified class on 09/02/2016

Chambers and O’Hara Sportsman Winner Claude Hutchins Jr. (08/12 feature make-up) (image from 06/24)
Claude Hutchins Jr. wins in the Sportsman class on 09/02/2016

Chambers and O’Hara Sportsman Winner Craig Pope
Craig Pope wins in the Sportsman class on 09/02/2016

Williams Tire and Auto Crate Sportsman Winner Matt Brewer (08/12 feature make-up)
Matt Brewer wins in the Crate Sportsman class on 09/02/2016

Williams Tire and Auto Crate Sportsman Winner Matt Roberts
Matt Roberts wins in the Crate Sportsman class on 09/02/2016

Vernooy’s Automotive Excellence IMCA Modified Winner Matt Cole
Matt Cole wins in the IMCA class on 09/02/2016

NuLook Collision Street Stock Winner Dustin Harris
Dustin Harris wins in the Street Stock class on 09/02/2016

Butler Auto Sales 4 Cylinder Trucks Winner Rob Loucks
Rob Loucks wins in the 4 cylinder truck class on 09/02/2016

Xcel Modified Winner Will Eastman (Image from 07/15)
Will Eastman wins in the Xcel Modified class on 09/02/2016
Images © SJS Photo
Click on image for larger version.
It was a busy night at I-88 Speedway with double features for three of the open wheel divisions with Mike Mahaney taking the opening Modified feature and Paul Jensen followed up with the win in the nightcap. In the Open Sportsmen division Claude Hutchings Jr. returned to victory lane after taking the early race win before Craig Pope took home his first I-88 Speedway feature winner's trophy in the regularly scheduled event. In the Crate Sportsmen class Matt Brewer won his second consecutive feature in the opener while Matt Roberts won the final open wheel race of the night.

Mike Mahaney, of King Ferry, grabbed his second Greg Page Construction Modified feature win of the season in the held over race from August 12. Mahaney started 12th in the field before taking the lead from Binghamton's Steve Babicek on lap 24.

Chris Bushnell, of Cortland, took the lead at the start of the Modified feature before the caution came out on lap one after Andy Bachetti spun in turn three and collected Duane Hiller.

The race restarted with Bushnell leading, Ken Titus, of Binghamton running second, Babicek third, Darwin Greene, of Susquehanna PA, fourth and Afton's Kurt Decker fifth.

On the restart Babicek pressured Titus for second using the inside line around the speedway before taking over the spot.

By lap eight Bushnell led Babicek by two lengths with Titus holding off Decker for third and Greene in fourth.

Babicek slipped under Bushnell on lap ten and took the lead coming off turn four.

At the halfway point Babicek opened a half straight away lead over Bushnell with Decker third, Alex Tonkin, of Carbondale PA, fourth and Mahaney fifth.

With ten laps remaining Mahaney began to challenge Decker for third and made the pass coming off turn two before the caution came out as Greene slowed in turn four.

Read the entire race recap.

Greg Page Construction Modifieds (Postponed from August 12, 30 Laps):

Mike Mahaney, Steve Babicek, Chris Bushnell, Brett Tonkin, Paul Jensen, Kurt Decker, Rusty Smith, Andy Bachetti, Ken Titus, Alan Barker, Mike Clapperton, Mitch Gibbs, Brandon Walters, J.R. Hurlburt, Nick Nye, Mike Trautschold, Darwin Greene, Kenny Sparks, Duane Hiller, Jeff Sheely DNS Alex Tonkin

Greg Page Construction Modifieds (30 Laps):

Paul Jensen, Andy Bachetti, Rusty Smith, Mike Clapperton, Alan Barker, Nick Nye, Chris Bushnell, Steve Babicek, Brett Tonkin, Brandon Walters, Kurt Decker, Mitch Gibbs, Ken Titus, Mike Mahaney, J.R. Hurlburt, Mike Trautschold, Darwin Greene, Kenny Sparks, Duane Hiller, Jeff Sheely

Chambers and O’Hara Open Sportsmen (Postponed from August 12, 30 Laps):

Claude Hutchings Jr., Dave Rosa, Charlie Hendrickson Jr., Jim Gould, Aaron Shelton, Butch Klinger, Jeremy Vunk, Steve Andersen, Bill Deckelman, Craig Pope, Denny Greenier, Landon Cummings, Lisa Williams, Skip Pickwick, Tom Tophoven, Dwayne Jackson, Landon Cummings

Chambers and O’Hara Open Sportsmen (20 Laps):

Craig Pope, Claude Hutchings Jr., Lisa Williams, Dave Rosa, Jeremy Vunk, Charlie Hendrickson Jr., Denny Greenier, Steve Andersen, Aaron Shelton, Butch Klinger, Jim Gould, Bill Deckelman, Dwayne Jackson, DNS Tom Tophoven, Skip Pickwick, Eric Williams

Williams Tire and Auto Crate Sportsmen (Postponed from August 12, 30 Laps):

Matt Brewer, Cody Clark, A.J. Miller, Harold Humphrey, Matt Roberts, Brandon Kuhn, Aaron Jacobs, Olin Renwick, Matt Priscott, Allan Hodge, A.J. Digsby, Duane Knapp, Fred Christ, Art Priscott, Pat Jordan placed last after weighing light.

Williams Tire and Auto Crate Sportsmen (20 Laps):

Matt Roberts, Harold Humphrey, Brandon Kuhn, Olin Renwick, Cody Clark, A.J. Miller, Aaron Jacobs, Allan Hodge, Matt Brewer, Matt Priscott, A.J. Digsby, Jake Gradacker, Pat Jordan, Duane Knapp, Fred Christ, Art Priscott, Eric Williams

Vernooy’s Automotive Excellence IMCA Modifieds Season Championship (25 Laps):

Matt Cole, Beau Ballard, James Cornell, Will Ward, Gary Roberts, Bill Nichols, Aaron Jacobs, Gary Smith, Tim Vandemark DNS Tyler Stoddard

Nu Look Collision Street Stocks (20 Laps):

Dustin Harris, Dave Cronk, Doug Polhamus, Jake Fowlston, Damon Decker, Matt Thies, Ralph Cuozzo, DNS Steve Polhamus

Butler Auto Sales EST Trucks (15 Laps):

Rob Loucks, Bob Crandall, Ralph Cuozzo, Dustin Wilber, Steve Judd, James Fowlston, Trey Palmer, Jerry Lanfair and Brandon Clapperton placed last after weighing light

MR Graphix Xcel Modifieds Midseason Championship (20 Laps):

Will Eastman, A.J. Miller, Kamdin Maby, Steven Sherwood, Eric Boyd, Bailey Boyd, Paul DeRuyter, John Burnside, Bob Rowback

 

 

I-88 Speedway Classes